facebooktwittergoogle_plusredditpinterestmail

Karen Duve postanawia przeprowadzić eksperyment: po dwa miesiące będzie odżywiać się kupując wyłącznie produkty bio, by następnie na taki sam okres przejść na wegetarianizm, weganizm i frutarianizm. Autorka to kobieta z nadwagą i problemami zdrowotnymi, która do tej pory jadła głównie dania z mikrofalówki i popijała je colą, co czyni eksperyment jeszcze ciekawszym.

Duve dzieli się swoim doświadczeniem w sposób przystępny i niezwykle wciągający: opisuje zalety poszczególnych diet – dla jej zdrowia, dla zwierząt i dla środowiska, dziwi się, że żywność bio czasem jest niewiele droższa od tej, którą kupowała do tej pory oraz jak smaczne mogą być dania przygotowane bez produktów zwierzęcych. Jednak szczerze pisze również o wyzwaniach związanych z daną dietą i o swoich słabościach, dzięki czemu nie wpada w moralizatorski ton.

Duve próbuje dowiedzieć się jak najwięcej o produkcji żywności i hodowli zwierząt, a także o procesie legislacyjnym i negocjacjach politycznych z nimi związanymi. Opisując swoje śledztwo przekazuje nam rzetelną wiedzę. Książką jest świetnym kompendium zarówno dla osób, które wcześniej nie zastanawiały się nad tym co jedzą jak i tych od dawna zainteresowanych tematem.

jesc_przyzwoicie-1z wydawnictwa

Czytając „Jeść przyzwoicie” często utożsamiałam się z autorką. Wiem jak trudno jest kiedy nasze wybory są podważane na spotkaniach towarzyskich. Zdaję sobie sprawę, że nie zawsze wiedza o tym skąd bierze się ser wystarczy by nie był on kuszącym przysmakiem. A co najważniejsze, rozumiem jakim wyzwaniem jest nakreślić granicę między tym jak bardzo należy troszczyć się o innych a własnym komfortem. Istotna jest dla mnie też sama postać autorki, która swoim eksperymentem potwierdza, że w każdym wieku człowiek może wprowadzić fundamentalne zmiany w swoim życiu.

Jeść przyzwoicie. Autoeksperyment” powinni przeczytać zarówno wszystkożercy jak i wegetarianie i weganie. Książka pozwala poznać różne punkty widzenia i trochę lepiej zrozumieć siebie nawzajem.

„Jeść przyzwoicie” (w wersji papierowej, epub i mobi) można kupić przez stronę wydawnictwa Czarne. Warto również zapoznać się z recenzjami książki na stronie lubimyczytać.pl

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestmail