facebooktwittergoogle_plusredditpinterestmail

(na zdjęciu: Czyją skórę masz na sobie? Laura Vandervoort w kampanii Peta zachęcającej do zaprzestania noszenia skór zwierząt egzotycznych)

Zastanawiam się dlaczego ludzie tak chętnie kupują naturalną skórę. Z jednej strony skórzane produkty są wszędzie i czasem trudno o ich nieskórzane odpowiedniki, ale z drugiej naturalna skóra uważana jest za ekskluzywną. Wnętrza samochodów, torebki czy meble wysokiej klasy często utożsamiane są z naturalną skórą. 

louis-vuitton-natalia-vodianova torebka Monogram Canvas
Natalia Vodianova dle Louis Vuitton, torebka z Monogram Canvas (materiały promocyjne)

Legendarny Louis Vuitton 

W popularnych sieciówkach trafimy zarówno na produkty skórzane i nieskórzane, jednak tak naprawdę niełatwo jest znaleźć nieskórzane buty zimowe czy elegancką torebkę

Myślę, że dużą rolę odgrywa tu kreujący trendy sektor dóbr luksusowych kreuje trendy. Channel, Dior, Fendi – te torebki prawie zawsze będą skórzane. Czasem w świecie mody skóra wydaje się być fetyszem, na przykład w przypadku firmy Hermes, która do produkcji jednej torby wykorzystuje skórę trzech krokodyli (niedawno wybuchł skandal kiedy nagrano sposób przetrzymywania oraz zabijania tych zwierząt).

Co ciekawe, najbardziej znany materiał używany w Louis Vuitton, Monogram Canvas, wykonany jest z bawełny. Bawełniane powlekane płótno wprowadzone zostało przez George Vuittona, syna Louis Vuittona, w 1896 roku, by zapewnić torbom i walizkom dłużej trwałość konieczną do przetrwania podróży końskimi zaprzęgami po wyboistych drogach. Niestety większość produktów wykonanych z Monogram Canvas ma skórzane rączki i skórzane wnętrze. Dodatkowo, wiele innych torebek Louis Vuitton zrobionych jest w całości z naturalnej skóry cielęcej lub koziej.

Można znaleźć jakiś wegański model Givenchy czy Marca Jacobsa, ale znam tylko jeden wyróżniający się przykład wśród najlepszych projektantów – Stella McCartney programowo nie używa w swoich produktach naturalnej skóry.

 

Kate-Moss-for-Stella-McCartney
Kate Moss dla Stella McCartney (materiały promocyjne)

Skórzana tapicerka 

Zaczynając od najwyższej półki, Rolls Royce szczyci się skórą w swoich samochodach. W jednym modelu wykorzystuje się skórę dziewięciu zwierząt od dostawców, których polecili im specjaliści z Fendi. Są to skóry byków wypasanych na wysokościach, dzięki czemu nie ma na nich śladów ugryzień komarów. Rolls Royce znany jest z tego, że żadne życzenie klienta nie pozostaje bez odpowiedzi – zdarzało im się już dopasowywać kolor tapicerki w samochodzie do koloru szminek czy piesków klientów. Klient może wybrać wszystkie elementy wykończenia, więc wydaje się, że wegańska wersja samochodu jest możliwa do wykonania. Niestety, nigdzie nie znalazłam informacji o tym, że taki model został wyprodukowany.

Wiemy natomiast, że na pewno takiej możliwości wyboru nie mają klienci Jaguar Land Rover, który oferuje jedynie skórzane wykończenie. 

W przemyśle samochodowym zwykle od pewnego poziomu skórzana tapicerka jest normą. Na przykład w BMW do danego pułapu cenowego w standardowym wyposażeniu mamy SensaTec, później jest to naturalna skóra i nie zawsze istnieje możliwość wyboru zamiennika, podobnie jest w Mercedesie. Choć Paul McCartney ma hybrydową limuzynę Lexus z zupełnie wegańskim wykończeniem, normalnie firma nie oferuje takiej opcji w tym modelu. 

Czasem producenci oferują nieskórzane siedzenia, jednak reszta tapicerki pozostaje skórzana. Samochody, których wnętrze może być w stu procentach wegańskie to podstawowej wersje hybrydowej Toyoty Prius, BMW 3 i Volkswagena Jetta, ale i tutaj kiedy wybiera się wersję w pełni wyposażaną, nie można zrezygnować ze skóry. 

Na szczęście można znaleźć kilka pozytywnych przykładów. Kierownicę obitą Alcantarą mają niektóre Porsche, tego samego materiału używa się we wnętrzach Lamborghini (Gallardo LP570-4 Superleggera) i Aston Martin. Ale najbardziej cieszy fakt, że innowacyjna Tesla wprowadziła i promuje w pełni wegański samochód.

Tesla_Model_X_
Tesla Model X dostępny także w wersji wegańskiej (autor: Steve Jurvetson, licencja Creative Commons)

Luksusowy zapach naturalnej skóry

Luksusowy zapach naturalnej skóry? Jest to zapach, od którego od dziecka robi mi się niedobrze i chyba moja intuicja słusznie mi podpowiadała. Do naturalnego temu zapachowi daleko, bo to zapach często toksycznych chemikaliów, których trzeba użyć żeby zapobiec rozkładowi martwej skóry. A czym w ogóle jest ta skóra? Z Wikipedii: W przemyśle skórzanym wykorzystywana jest skóra właściwa, którą oddziela się od naskórka i warstwy podskórnej. Warstwa skóry właściwej ma 2 powierzchnie: tę która stykała się z naskórkiem (lico), oraz tę która stykała się z warstwą podskórną (mizdr). Jak dla mnie nie brzmi bardzo elegancko. 

Marki luksusowe często kreują trendy, więc dobrze byłoby aby dobierały materiały odpowiedzialnie. Cieszą mnie przykłady Tesli czy Stelli McCartney i mam nadzieję, że podobnie działających firm będzie coraz więcej i kiedyś modny będzie znaczyło etyczny.

a).

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestmail