facebooktwittergoogle_plusredditpinterestmail


Wegańska kuchnia – znana już szerszemu gronu, wegańskie buty – nietrudno się domyślić, że chodzi o sztuczną skórę, ale kto słyszał o wegańskich prezerwatywach? Czy może odwrotnie – kto słyszał, że większość prezerwatyw wegańska nie jest?

Historia prezerwatyw

Archeologowie nie są zgodni co do używania prezerwatyw w kulturach starożytnych. Prawdopodobnie używano ich już w starożytnym Egipcjanie, choć wtedy pełniły one funkcję głównie ozodobną. W Chinach i Japonii obok zwierzęcych jelit i jedwabiu używano olejowanego jedwabiu używano rogów i skorup zwierząt

W końcu XV wieku pojawiają się w Europie pierwsze wzmianki o epidemii kiły. Podaje się, że jako ochronę przed chorobą zaczęto używać osłonki z płótna zamoczonego w solach mineralnych i mocowanej przy pomocy wstążki. Stosowano także prezerwatywy wykonane z jelit i pęcherzy zwierząt. W XVIII wieku popularność prezerwatyw z różnych materiałów jako ochrony przed chorobami i ciążą znacznie wzrosła, co już wtedy spotkało się z krytyką środowisk religijnych. Przełom w produkcji prezerwatyw nastąpił w1912 niemiecki wynalazca o polsko-żydowskim pochodzeniu Julius Fromm wynalazł metodę produkowania ich z lateksu, czyli z kauczuku naturalnego.

Prezerwatywy lateksowe a kazeina

Do produkcji prezerwatyw lateksowych używa się kazeiny – białka mleka, które sprawia że lateks wydaję się delikatniejszy i gładszy. Co prawda jest to produkt uboczny przemysłu mlecznego, lecz sprawia, że jest jeszcze bardziej dochodowy.

Vegna condoms GLYDE, Press resources

Prezerwatywy wegańskie

GLYDE to nie tylko produkt roślinny z naturalnego lateksu z kauczuku pochodzącego ze sprawiedliwego handlu. Prezerwatywy GLYDE wolne są od szkodliwych dodatków jak parabeny oraz środki plemnikobójcze często wywołujące podrażnienia.

Również prezerwatywy French Letters produkowane są z lateksu pochodzącego z fairtrade, nie zawierają szkodliwych dodatków, a do tego producent podaje, że nie przyczyniają się do zwiększenia śladu węglowego. Natomiast z przy zakupie każdej prezerwatywy Sir Richard’s jedna sztuka przekazywana jest społeczności w krajach rozwijających się.

Prezerwatywy nielateksowe zwykle są wegańskie

Obecnie stosowane materiały dla osób uczulonych na lateks to syntetyczna żywica AT-10, polizopren oraz owcza skóra. Owcza skóra nie dość, że wegańska nie jest, to pomimo cech antykoncepcyjnych zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową w mniejszym stopniu niż prezerwatywy wykonane z innych materiałów. Prezerwatywy bez lateksu z z syntetycznej żywicy AT-10 lub polizoprenu nie zawierają kazeiny, więc prawdopodobieństwo, że będą wegańskie jest bardzo duże. Takie przypadkowo wegańskie prezerwatywy to na przykład Unimil SKYN, Durex Avanti Bare RealFeel oraz Durex Deluxe. W Polsce dostępne są także nielateksowe prezerwatywy Unique w innych krajach sprzedawane pod szyldem firmy GLYDE.

Szkodliwe środki plemnikobójcze

O ile nielateksowe prezerwatywy zwykle są wegańskie wciąż mogą zawierać substancje podrażniające. Obecnie najbardziej krytykowany jest nonoxynol-9 – środek plemnikobójczy przyczyniający się do podrażnień, infekcji grzybiczych a nawet zwiększający prawdopodobieństwo zakażenia HIV. Na szczęście coraz więcej producentów z niego rezygnuje. Na przykład Durex zaprzestał produkcji prezerwatyw zawierających nonoxynol-9 w 2004 roku.

Wegańskie prezerwatywy French Letter

Dostępność wegański prezerwatyw

Opisane wyżej wegańskie prezerwatywy fairtrade niezawierające szkodliwych dodatków dostępne są w Polsce online. Jeśli akurat nie mamy możliwości ich zamówić warto wiedzieć,że Durex Fetherlite Ultra nie zawierają kazeiny ani nonoxynolu-9. I przede wszystkim należy pamiętać, że weganizm powinien być racjonalny i praktyczny, dlatego zawsze stawiajmy swoje zdrowie na pierwszym miejscu.


Prezerwatywy SKYN

Kto z kim

Condomi to niemiecki producent prezerwatyw, który w 2000 roku kupił wiodący pakiet akcji polskiego Unimilu. Jednak Condomi podjął kilka nieudanych przedsięwzięć doprowadzających firmę prawie do bankructwa. W 2005 roku to Unimil wykupił większość zadłużenia w Condomi.

W 2007 Unimil został przejęty przez australijski Ansell. Ansell jest właścicielem takich marek jak LifeStyles produkujących linię SKYN. W Polsce prezerwatywy SKYN sprzedawane są jako SKYN Unimil.Nielateksowe prezerwatywy LifeStyles SKYN

Condomi, której początki sięgają 1988 przez lata produkowała wegańskie prezerwatywy niezawierające kazeiny. W związku ze zmianą właściciela technika produkcji się zmieniła, a firma utraciła certyfikat Vegan Society.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestmail